Pepelnica - Čista srijeda

Dana 14. veljače, na Pepelnicu ili Čistu srijedu, u Katoličkoj crkvi započinje korizma, četrdesetodnevna priprava za Uskrs.

Tijekom godine Crkva propisuje strogi post i nemrs jedino na dan Pepelnice ili Čiste srijede te na Veliki petak.

Post, koji je propisan za Pepelnicu i Veliki petak, ima značenje prema kojemu se katolici od 18. do 60. godine života (izuzevši bolesnike) na taj dan smiju samo jednom do sita najesti, što ne isključuje i druge oblike odricanja (korištenje interneta, gledanje TV, izbjegavanje zabava i sl.).

Nemrs, koji je propisan za sve petke u korizmi, označuje odricanje od mesa toplokrvnih životinja, a obvezuje sve vjernike koji su navršili 14 godina.

Crkva propisuje za sve katolike u korizmenom vremenu “molitvu, post i dobra djela”. Brojni se katolici u korizmi odreknu svih 40 dana onoga što im je osobito drago, npr. mesa, alkohola ili cigareta. Ozbiljni kršćani u korizmi ne slušaju zabavnu glazbu nego klasičnu i ozbiljne govorne programe. Poneki kršćani zadaju si osobitu pokoru, pri čemu se odluče osloboditi od nekog učestalog činjenja grijeha ili pogreške te u svoj život nastoje uvesti određenu dobru i korisnu naviku. Tijekom korizme nastoje biti vrijedni u poslu, samozatajni, strpljivi prema ukućanima, šutljivi i vrijedni. Velik broj kršćana odluči da će u korizmi svaki dan desetak minuta čitati Sveto pismo, što je jako dobro za njihov duhovni život. Mnoge obitelji u korizmi odluče uvesti navečer obiteljsku molitvu ili moliti krunicu. Djeca obično odluče da će se tih dana odreći slatkiša i bombona, te da će se odreći nekih igara. Neki mladići i djevojke u korizmi će se odreći izvanjskih načina izražavanja svoje ljubavi, poljubaca i zagrljaja, a ima i bračnih drugova koji odluče da će u korizmi govoriti jedno o drugom samo pozitivno i dobro. Drugi pak odluče na početku korizme da će svaki dan naći pola sata vremena za molitvu, za razgovor s Bogom, za ozdravljenje svoga duha, za liječenje svoje savjesti, intelekta i srca.