Krštenje Gospodinovo (B)

Blagdanom Krštenja Gospodnjega, završavamo božićno vrijeme i započinjemo liturgijsko „vrijeme kroz godinu“. Završava vrijeme slavlja, a započinje svakodnevni redoviti život. Svojim krštenjem, Krist je započeo svoje javno djelovanje i svoju poniznost, kad je stao u red da primi krst pokore od Ivana Krstitelja u Jordanu.

.

Iako je bio bez grijeha, Krist se daje krstiti i na Krstiteljevo iznenađenje. Tim činom pokazuje svoju bliskost s čovjekom grješnikom. U tim se trenutcima događa Božja objava s neba: „Ovo je Sin moj ljubljeni!“. Iako smo oprani vodom krštenja, često se vraćamo blatnoj kaljuži grijeha. Zamolimo Gospodina da nas osnaži i podigne, kajući se za sve zlo koje smo počinili te moleći ga za oproštenje.

.

.

. Mk 1, 7-11

Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina.

Čitanje svetog Evanđelja po Marku

U ono vrijeme: Propovijedao je Ivan: »Nakon mene dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.« Onih dana dođe Isus iz Nazareta galilejskog i primi u Jordanu krštenje od Ivana. I odmah, čim izađe iz vode, ugleda otvorena nebesa i Duha poput goluba gdje silazi na nj, a glas se zaori s nebesa: Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina! Riječ Gospodnja.

.