Sveta potvrda, 2017.

Ove subote 27. svibnja 2017. godine u prepunoj župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Rovišću biskup bjelovarsko-križevačke biskupije mons. Vjekoslav Huzjak, podijelio je sakrament Svete Potvrde za 62 potvrđenika. Čestitamo im!

  

Foto: Štogl Ž.

KRIZMANIČE – NE ZABORAVI

Primanjem sakramenta potvrde ne prestaje tvoja dužnost i potreba dalje ići na vjeronauk i upoznati svoju vjeru. Nemoj si dozvoliti da tvoje znanje iz vjeronauka ostane samo na ovome ili da i ovo zaboraviš. Ne zaboravi da naša vjera ovisi o ovome koliko je upoznamo. Što bolje upoznamo svoju vjeru biti ćemo bolji vjernici. Ako ne znamo što Bog znači za nas i ako ne znamo zašto idemo u Crkvu onda je sigurno da ne možemo biti dobri vjernici. Da bismo znali zašto idemo u Crkvu i što Bog znači za nas – idemo na vjeronauk i poslije krizme.

 

Potvrda je jedan od sedam sakramenata katoličke Crkve. Ona usavršuje krsnu milost, sakrament koji daje Duha Svetoga da nas dublje ukorijeni u božansko posinstvo, da nas čvršće pritjelovi Kristu, da ukrijepi našu vezu s Crkvom te nas tješnje pridruži njezinom poslanju i pomogne da kršćansku vjeru svjedočimo riječju i djelima.

Ona je sakramenat kršćanske zrelosti. U latinskoj Crkvi ovaj se sakrament dijeli kada kršćanin dozrije do dobi razuma.

Redoviti djelitelj potvrde je biskup. Potvrda se u redovitom slučaju dijeli za vrijeme sv. mise. Biskup u obredu nad potvrđenike raširi ruke. Pritom moli za silazak Duha Svetoga na njih. Potom slijedi bitni obred sakramenta: U latinskom obredu potvrda se podjeljuje pomazanjem krizmenim uljem na čelo potvrđenika, koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: "PRIMI PEČAT DARA DUHA SVETOGA".

Krizmanici se u našoj crkvi redovito intenzivno pripremaju za primanje Potvrde dolaskom na vjeronauk u osmom razredu osnovne škole.

Tko može primiti sakrament potvrde?
   - onaj koji je kršten
   - onaj koji poznaje svoju vjeru
   - onaj koji je u posvetnoj milosti (bez teškog grijeha)

Tko može biti kum(a) na potvrdi?
   - osoba koja je i sama primila sakrament potvrde
   - ako je kum(a) u braku, treba biti u crkvenom braku

Od dokumenata prije samog obreda potvrde, potvrđenik od svećenika koji ga je pripremao za potvrdu primi tzv. "Pristupnicu za sakrament potvrde", na kojoj se nalaze osobni podaci o potvrđeniku, mjesto i datum njegova krštenja, ime i prezime krizmenog kuma, ime i prezime djelitelja potvrde, datum i mjesto potvrde. Uz pomoć Pristupnice se krizma upisuje u Maticu krizmanih i u Maticu krštenih.